Najlepsi pływacy na świecie

2 min read

Świat sportów olimpijskich, takich jak pływanie, zna mnóstwo wybitnych sportowców. Jeśli chodzi o wspomnianą dyscyplinę, nie brakuje wielokrotnych rekordzistów czy też najmłodszych debiutantów. Oto najlepsi pływacy na świecie.

Michael Phelps

Nie tylko najlepszy pływak na świecie, ale też ikoniczna postać Olimpiady. Dzierży tytuł najbardziej utytułowanego olimpijczyka w historii nowożytnych igrzysk. Zdobył 22 medale, w tym 18 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe.

Karierę Phelpsa uświetnia 26 tytułów mistrza świata. Niejednokrotnie ustanawiał nowe światowe rekordy.

Ryan Steven Lochte

Pływak z USA, zdobywca jedenastu medali olimpijskich i mistrz świata. Wielokrotnie osiągał rekordy globu.

Lochte to wszechstronny zawodnik, który najlepiej czuje się w stylu dowolnym, zmiennym i grzbietowym. W latach 2010-2011 uznano go za najlepszego pływaka w Stanach Zjednoczonych,  także na świecie. Przeszedł do historii jako ten, który pobił rekord świata na 200 metrów stylem zmiennym tuż po zakazie użytkowania kostiumów poliuretanowych.

Britta Steffen

Niemiecka pływaczka, która specjalizowała się w stylu dowolnym. Największy sukces w karierze osiągnęła podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Zdobyła wówczas dwa złote medale – w rywalizacji na basenach 50 i 100 m.

Natomiast w 2006 roku triumfowała w mistrzostwach Europy odbywających się w Budapeszcie. Odniosła też sukces podczas mistrzostw świata. W 2009 w Rzymie sięgnęła po złoto w rywalizacji kraulem na 100 m, a także na dystansie 50 m. Kilkukrotnie biła światowe rekordy w poszczególnych startach.

Melissa Jeanette „Missy” Franklin

Czterokrotna mistrzyni olimpijska z USA. Osiem razy wygrywała mistrzostwa świata, a dwukrotnie znajdowała się na drugim miejscu. Jej preferowaną techniką jest styl grzbietowy. Podczas jednych MŚ wywalczyła aż sześć złotych medali, co do tej pory pozostaje nieosiągalnym dla innych sukcesem.

Jeśli chodzi o IO, świetnie zaprezentowała się w Londynie w 2012 roku. Olimpiadę zakończyła z czterema złotymi krążkami i jednym brązowym.

Federica Pellegrini

Pływaczka z Włoch, która najlepsze wyniki osiągnęła w stylu dowolnym. Ma na swoim koncie wiele rekordów świata. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku zdobyła srebrny medal. Z kolei na IO w Pekinie w 2008 roku wywalczyła złoto.

W jej dorobku znajdują się też cztery medale mistrzostw świata na 200 m, z czego dwa złote. Nie gorzej wiodło jej się na dystansie 400 m.  Na MS w Rzymie w 2009 roku stanęła na najwyższym stopniu podium, osiągając nowy rekord na tym dystansie (3:59:15). W swoim dorobku ma także złoto, srebro i brąz z mistrzostw Europy.

Sarah Sjöström

Zawodniczka ze Szwecji dwukrotnie triumfowała na mistrzostwach Europy w wyścigu na 100 m stylem motylkowym. W tej samej kategorii zwyciężyła też na mistrzostwach świata. Do niej należy rekord na dystansie 100 m w stylu motylkowym.

Sjöström zrobiła furorę podczas mistrzostw Europy w 2008 roku w Eindhoven, kiedy to w wieku nieco poniżej 15 lat zdobyła złoty medal na 100 metrów. Zaledwie rok później w Rzymie sięgnęła po tytuł mistrza świata na tym samym dystansie, bijąc dwa światowe rekordy.

Rūta Meilutytė

Pływaczka z Litwy, specjalistka od stylu klasycznego i dowolnego na krótkich basenach. Wygrała złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku w Londynie na 100 m stylem klasycznym. Jej czas (1:04.35) to nowy rekord świata na tym dystansie. Zapisała się do historii litewskiego sportu jako najmłodsza zawodniczka w tym kraju, która zdobyła złoto na Olimpiadzie. Wywalczyła też dla Litwy pierwszy krążek olimpijski w pływaniu.

Podczas mistrzostw świata w 2013 roku udało jej się pobić dwa rekordy w stylu klasycznym.

Najlepsi pływacy na świecie rywalizują w zawodach różnej rangi. Ich zmagania możesz typować u bukmachera. Już teraz sprawdź ranking najlepszych firm bukmacherskich na https://legalnybukmacher.com/ranking-bukmacherow/.

Co zabrać na basen?

Witajcie! Czy zastanawialiście się kiedyś, jak pakować torbę na basen w sposób praktyczny? A może macie trudności w wyborze odpowiedniego stroju kąpielowego? Jeśli tak,...
plywajciezdrowo
5 min read

Jak dobrać odpowiednie okulary do pływania

Witajcie! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie kryteria powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze okularów do pływania? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Was!...
plywajciezdrowo
4 min read

Miesiąc chodzenia na basen – efekty i korzyści zdrowotne

Cześć! Czy wiesz, że regularne chodzenie na basen może przynieść wiele korzyści dla twojego zdrowia? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak pływanie wpływa...
plywajciezdrowo
5 min read